Grocery shopping is the game plan for this morning. For those of you who can't read my handwriting the list is:

Milk
Cheerios
Celery
Carrots
Oranges
Bananas
Berries
Spinach
Mushrooms
Feta
Shredded cheese
Sliced cheese
Eggs
Zucchini
A masher
Cream cheese
Deli ham
Sliced bread
Meals as planned are:
Breakfast: milk and cheerios (the one precessed food I have yet to give up) with berries and fresh juice (yay juicer!)
AM snack: zucchini bread and fruit
lunch: celery, carrots, and chickpeas in olive oil and salt (chickpeas are a pantry stable for me) with homemade flat bread
PM snack: oranges and bannas
Dinner: flounder (have some in my freezer) stuffed with spinach, mushrooms, feta and rice
Midnight snack: flat bread and butter
You might be asking yourself why some things are on my list if I don't plan on using them like the cheeses, the ham and the bread. They are there for options. I could replace a dinner with a ham and cheese sandwich or a nut butter (I keep a choice in my pantry) and jelly sandwich. I might want an omelet for dinner or as midnight snack and I like ham and cheese in my omelet.
I've learned that I need to keep a variety of healthy options and some less healthy ones (like peter pan peanut butter and jelly) available to me or else I will go to the store to get even worse items or order in. I'm not adverse to this once in a while; however, I travel frequently especially at this time of year and know that most of my unhealthy foods will be eaten then. So in order to throughly enjoy the holidays and the holiday food guilt free, I'm reducing my naughty foods when I'm in my apartment.
Ok off to the store with me! No more avoiding the outside. I'll update with if this list stays in my $50 a week food budget or not. TTYL!
UPDATE: How did I do?
Total Bill: $72.82
Over by: $22.82
Where did it go?
Most expensive item? Potato Masher for $10.99
Next: Spatula for $6.99
Next: Applegate Sliced Yogurt Cheese for $5.49
Together those items are $23.47
Now two of those are not food items and really should have been bought at goodwill (that is another blog post to come). So I was only over on food by $4.84. How could I have reduced?
I could have bought less expensive cheeses and still bought soy free, hormone free ones. The yogurt cheese is expensive even for Applegate. I could have eliminated the shredded cheese ($4.99) that right there would have done it. Lesson is that cheese is expensive, buy in moderation!
Luckily, for my food budget this month, I'm going to be with family and loved ones for half the month and will not be buying my own food. So a bit over this week is ok especially since I won't be needing to buy cheese next week ;) Oh and I forgot the cream cheese, lol.
Oooh I like this blog!! Can I steal the idea for when I get settled in at the new apartment? Love it!
ReplyDelete~Ang
Sure no problem! Enjoy.
ReplyDelete